Enschede is eigenzinnig. Je fietst in een kwartier van het centrum naar het groen, van je atelier naar een concert in een kelder. In Enschede vind je ruimte om te experimenteren, en een community van jonge makers die elkaar opzoeken. ArtEZ heeft hier twee academies: AKI ArtEZ Academie voor Art & Design en ArtEZ Conservatorium in Enschede.
Enschede voelt intiem. Je leert er elkaar snel kennen. Op de academie, in een atelier of bij een feestje waar iemand draait met een oude platenspeler. De stad heeft een undergroundscene die leeft: van performance-avonden bij Vestzak tot rauwe exposities in kraakpanden. En als je even iets anders wilt, ben je zó in Duitsland. Lievelingsplek van veel studenten? De Oude Markt. Je drinkt er koffie in de zon of hangt tot laat in een café met livemuziek. Met meer dan 30.000 studenten is het studentenleven in Enschede levendig, maar kleinschalig genoeg om op de oude markt het ene na het andere bekende gezicht tegen te komen.
Een kamer vinden gaat hier vaak via via. De huur is betaalbaar en je krijgt er veel voor terug: een eigen plek, ruimte om te werken en vaak ook huisgenoten die zelf iets maken of studeren aan ArtEZ.
Je woont bijvoorbeeld in een oud schoolgebouw, een gedeeld studentenhuis of een studio aan de rand van het centrum. Het Binnensingelgebied is populair, maar ook in buurten daarbuiten woon je goed, met het Volkspark om de hoek of uitzicht op groen.
Enschede voelt ruimtelijk en internationaal. Sommige studenten wonen zelfs net over de grens in Duitsland, of in Hengelo, een kleinere creatieve stad vlakbij.
De stad heeft een rijke textielgeschiedenis, en dat voel je nog steeds. Niet alleen in het erfgoed, maar ook in hoe studenten zelf met materiaal werken. Bij Overlap kun je kleding ruilen, repareren of upcyclen.
Enschede is een walhalla voor kringloopfans. Je vindt er alles: van tweedehands design tot een wollen trui voor op de ateliervloer. In grote loodsen of verborgen zaakjes tussen woonwijken.
De kunstscene in Enschede is klein maar krachtig, en volop in beweging. Je vindt hier plekken als Tetem, Rijksmuseum Twenthe en Concordia, maar ook broedplaatsen zoals Sickhouse, waar je performances, games en experimentele installaties tegenkomt. Bij Vestzak draait het om audio, improvisatie en ontmoeting in kleine setting. En dan is er nog Grensfrequentie: dé muzikale werkplaats van Enschede, opgezet door conservatoriumstudenten. Je volgt er events, ontmoet andere makers en bouwt samen aan nieuwe projecten.
Ook wie kunst en technologie wil combineren, zit in Enschede goed. Het jaarlijkse internationale festival GOGBOT laat de stad trillen met AI-kunst, robotica, elektronische muziek en futuristische performances.
Een geliefde plek van veel kunststudenten is cultureel Vulpunt Tankstation. Er wordt van alles georganiseerd op het gebied van kunst en muziek. Meedoen mag!
Bekijk ook onze agenda om te ontdekken waar je ArtEZ allemaal tegenkomt.
