Ga naar de hoofdcontent Pijl naar rechts pictogram
Roan de Jong
Roan de Jong

Ruimte voor het vrouwelijk lichaam

In onze samenleving wordt het vrouwelijk lichaam, beïnvloed door verwachtingen en schoonheidsidealen van buitenaf, vaak het slachtoffer van intimidatie en objectivering. Deze externe druk kan er voor zorgen dat de verbinding met het lichaam verloren raakt, waardoor vrouwen zich vervreemd voelen van hun eigen fysieke zelf. Ik streef ernaar om via mijn werk ruimtes te creëren waarin deze verbinding hersteld kan worden. Dit doe ik door vrouwen bewuster te maken van hun eigen lichaam en de positie die het inneemt in de ruimte. Op die manier komen vrouwen sterker in hun eigen schoenen te staan en hoop ik dat ze het gevoel van autonomie en eigenwaarde terug kunnen eisen.



Door ruimtes te maken die specifiek zijn afgestemd op de lichamelijke ervaring, bied ik vrouwen de kans om te ontsnappen aan de constante beoordelingen en verwachtingen. Deze ruimtes bieden de mogelijkheid om je eigen lichaam te verkennen, te voelen en te ervaren vanuit een gevoel van binnenuit zonder de druk van normen van buitenaf. Door middel van artistieke interventies hoop ik bij te dragen aan een cultuur waarin het vrouwelijk lichaam niet langer wordt gereduceerd tot object, maar wordt erkend als een bron van kracht, schoonheid en zelfexpressie.



Uit vele onderzoeken is gebleken dat er veel intimidatie plaats vindt in het openbaar vervoer, voornamelijk in de vorm van vervelende opmerkingen of ongewenste aandacht. Daarom heb ik voor mijn afstudeerproject Jouw woord, mijn lijf! een ontwerp gemaakt voor op treinstations. Op het perron is een ‘leger’ zachte vrouwfiguren aanwezig die een gevoel van bescherming geven. Je kan tegen deze figuren aan leunen of je achter deze figuren verschuilen. Deze interactie biedt vrouwen de mogelijkheid de verbinding met hun eigen lichaam te versterken, zodat ze beter bestand zijn tegen de intimidatie die plaats kan vinden.

Deze pagina is voor het laatst gewijzigd op 14 juni 2024

Sta jij op deze pagina? En heb je een opmerking? Mail naar de redactie.