ArtEZ University of the Arts huisvest nu officieel een UNESCO-leerstoel op het gebied van Issues Based Arts Education. Tijdens een bijeenkomst in het Arnhemse Posttheater wordt Dr John Johnston vandaag benoemd als leerstoelhouder.
De UNESCO-leerstoel richt zich op één centrale vraag: hoe kan kunsteducatie bijdragen aan vrede, sociale rechtvaardigheid en duurzame verandering? Johnston onderzoekt hoe kunst en onderwijs kunnen inspelen op grote maatschappelijke uitdagingen zoals ongelijkheid, migratie, klimaatverandering, conflictpreventie en sociale samenhang.
Issues Based Arts Education (IBAE) vormt het hart van de leerstoel. Deze benadering vertrekt niet vanuit vooraf bepaalde thema’s, maar vanuit urgente vragen uit de samenleving. Kunst en leren komen zo samen in het werken met echte uitdagingen van mensen en gemeenschappen. Bij ArtEZ is deze werkwijze al verankerd binnen opleidingen en lectoraten, die intensief samenwerken met partners in binnen- en buitenland.
Marielies Schelhaas, directeur van de Nederlandse UNESCO-Commissie, benadrukt het belang van de nieuwe leerstoel:
“De UNESCO-leerstoel van ArtEZ University of the Arts in Issues-Based Arts Education voegt iets unieks toe aan ons internationale netwerk van Chairs. Als UNESCO Commissie ondersteunen we daarom graag het team aan de Hogeschool. Want ook voor ons is duidelijk dat kunsteducatie niet (alleen) moet worden ingezet om te leren hoe je een kwast vasthoudt, maar vooral als middel voor het starten van een dialoog. Juist in de post-conflictgebieden waar de Chair aanwezig is, blijkt het mandaat van UNESCO van meerwaarde: daar kan kunsteducatie het verschil maken. Dat doet de Leerstoel met haar eigen overtuigende blend van onderzoek en onderwijs, en met twee voeten stevig in de klei.”
De leerstoel is ingebed in het UNESCO Chair Centre for Arts and Learning (UCAL), een onderzoeksnetwerk met hubs in Arnhem, Belfast, Dublin, Fes, Tanger en Casablanca. Iedere hub werkt samen met lokale gemeenschappen om te onderzoeken wat kunsteducatie kan betekenen in díe specifieke context. Studenten, kunstenaars en onderzoekers delen ervaringen en bouwen zo aan nieuwe inzichten over kunst, educatie en samenleven.
De komst van de UNESCO-leerstoel onderstreept de positie van ArtEZ als onderzoeksinstelling die kunst inzet voor maatschappelijke verandering. Het versterkt niet alleen het internationale profiel van de hogeschool, maar heeft ook betekenis voor de regio Arnhem, waar lokale initiatieven samenwerken met de leerstoel en UCAL.
Marielies Schelhaas, directeur van de Nederlandse UNESCO-Commissie, benadrukt het belang van de nieuwe leerstoel:
“De UNESCO-leerstoel van ArtEZ voegt iets unieks toe aan ons internationale netwerk. Kunsteducatie moet niet alleen gaan over techniek, maar vooral over het starten van een dialoog. Juist in gebieden waar conflicten spelen, kan kunsteducatie het verschil maken. Deze leerstoel doet dat met een overtuigende combinatie van onderzoek en onderwijs.”
Let op: in de oorspronkelijke versie van dit nieuwsbericht stond dat ArtEZ de eerste en enige Nederlandse kunsthogeschool is met een UNESCO-leerstoel. Dat klopt niet. De Reinwardt Academie, onderdeel van de AHK (Amsterdamse Hogeschool voor de kunsten) beschikt sinds april 2025 over een UNESCO-leerstoel Museum Collections, Repatriation and Interculturality, geleid door Mirjam Shatanawi. De tekst van dit bericht is hierop aangepast.
