Accordeons spelen hoofdrol in bijzondere bewerking Requiem van Mozart
Accordeons spelen hoofdrol in bijzondere bewerking Requiem van Mozart
Op 24 en 25 juni voert de koorklas van het ArtEZ Conservatorium in Zwolle en Enschede een unieke bewerking uit van het Requiem van W.A. Mozart. Bijzonder in deze bewerking van Fred Oldenburg, klassiek pianist en docent aan het ArtEZ Conservatorium, is de keuze voor het accordeonensemble en de vibrafoon. Mozart componeerde het Requiem oorspronkelijk voor een symfonische bezetting met solisten en koor. Beide concerten zijn gratis bij te wonen.
Fred Oldenburg heeft de bewerking geschreven voor een ensemble met vier accordeons en een basaccordeon, een trompet, twee trombones, piano, pauken en vibrafoon. “De koorklas van het conservatorium had aangegeven dat ze dit prachtige stuk van Mozart dolgraag wilde uitvoeren. Omdat het ArtEZ Kamerorkest voor een ander project was ingezet, moesten we met een andere oplossing komen. De keuze van de instrumenten lijkt in eerste instantie niet voor de hand liggend. Toch is bewust gekozen voor deze niet-alledaagse klassieke instrumenten, waardoor een frisse klank ontstaat. Dit effect is te vergelijken met de originele orkestratie van Mozart, waarin voor die tijd de klarinetten ook nieuw waren. De trompetten en trombones van de originele partituur zijn in deze bewerking terug te vinden, echter in uitgedunde vorm. Samen met de pauken zorgen zij voor een "authentieke" klank tegenover de accordeons en de vibrafoon. De piano koppelt als het ware die twee werelden. Ik wil met deze bewerking geen afbreuk doet aan de compositie van Mozart maar juist hetzelfde verhaal op een andere manier vertellen”, zegt Fred Oldenburg.
Requiem Mozart
Het Requiem van W.A. Mozart (1756-1791) is één van de bekendste koorwerken die er bestaan. In de Klassieke top 400 van Radio 4 staat dit werk, na de Mattheus Passion van Bach op nummer twee. Hoewel slechts tweederde deel van de compositie door Mozart zelf is geschreven, wordt het werk tot de meest geliefde en gewaardeerde werken uit zijn gehele oeuvre gerekend. Mozart schreef een groot deel van de compositie op zijn sterfbed in 1791. Omdat het requiem een bestelde compositie betrof, werd het werk op aandringen van Mozarts weduwe Constanze Mozart voltooid door zijn vrienden Joseph Eybler en Franz Xaver Süßmayr. Deze ontwikkeling heeft lange discussies omtrent de originaliteit van het stuk uitgelokt. Naast de muzikale kwaliteit geniet het muziekwerk ook bekendheid door het verhaal achter de mysterieuze opdrachtgever van Mozart.
Concerten:
Donderdag 24 juni, 19.30 uur
Fonteinkerk
Sterrenkroos 56, Zwolle
Vrijdag 25 juni, 12.30 uur
Jozefkerk
Oldenzaalsestraat 125, Enschede
Uitvoerenden:
|
Koorklassen ArtEZ Conservatorium Enschede en Zwolle Sopraan Alt Tenor Bas Accordeon
Trompet Trombone Vibrafoon Pauken Piano Repetitoren Bewerking Dirigent |
Diet Gerritsen Astrid Krause Dolf Drabbels Daniel Herman Mostert Gertie Bruin, Christina Wintenbach, Jevgenijs Pastuhovs, Jacqueline de Vries, Stefan Potman Jordi Lensink Robin Prijs Ruben Maathuis Egbert Spelde, Erica Ott, Rik Helmes Kees Stolwijk |